غذای سگ | غذای سگ خانگی | انواع آن بهمراه معرفی
0 - 0
6 خرداد 99     705 بازدید
غذای سگ | غذای سگ خانگی | انواع آن بهمراه معرفی

غذای سگ خانگی ، مقدمه ای در باب آشنایی

برای افرادی که صاحب سگ هستند حتما پیش آمده که بر سر دوراهی قرار بگیرند که غذای سگ خانگی در منزل تهیه کنیم یا از اماکن معتبر یا وبسایت های اینترنتی خرید کنیم؟ در این مقاله قصد داریم درباره مزایا و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ صحبت کنیم ؛ بعد از مطالعه این مقاله شما این امکان رو دارید راحت تر تصمیم گیری کنید که کدامیک از این غذاهاسالم تر و اقتصادی تر هستند  و همچنین سگ مارو بیشتر خوشحال میکنه. پس با ما همراه باشید...

 

غذای سگ باید شامل چه گروه های غذایی باشد ؟

·        پروتئین (سفیده تخم مرغ ، گوشت و ...)

·        چربی (چربی های گیاهی یا حیوانی)

·        کربوهیدرات (گندم، پاستا ، برنج، سیب زمینی و...)

·        ویتامین ها (مواد معدنی ،کلسیم، آهن، پتاسیم ، فسفر، ... )

·        اسیدهای چرب ضروری (امگا 3 و 6)

 

غذای سگ

کم و زیاد بودن مواد غذایی که در قسمت بالا اشاره شد تاثیر مستقیم در رژیم غذایی سگ شما خواهد داشت ، که این امر در طولانی مدت میتواند منجر به مریضی حیوان شما شود . نکته مهم دیگه ای که باید مدنظر داشته باشید این است که سگها با توجه به نیازهایی که دارند به ترکیب خاصی از مواد غذایی احتیاج پیدا میکنند . به همین دلیل باید موارد زیر رو درنظر بگیرید:

·        سن

·        نژاد

·        اندازه

·        حساسیت ها

·        میزان فعالیت

·        وضعیت زندگی

 

مقدار غذای سگ

درابتدا باید سگ خود را به طور کلی مورد بررسی قرار دهید :برای مثال توله رژیم غذایی خاصی نیاز دارد. رژیم غذایی توله سگ به طور کامل با یک سگ بالغ تفاوت دارد. هر توله سگ با توجه به سن و اندازه به وعده های غذایی متفاوتی نیاز دارد.

مقدارغذای توله سگ نژاد کوچک

توله سگ های بسیار کوچک مثل پامرانین و پودل مینیاتوری ، یورکشایر و …. در سن 8 هفتگی به 4 وعده و از سن ۱۲ تا ۱۶ هفتگی به 3 وعده و در پایان ۶ ماهگی به 2 وعده غذا نیاز دارند. آنها بعد از یک سالگی باید از غذا سگ بالغ استفاده کنند.

مقدار غذای توله سگ نژاد متوسط

توله سگ هایی با جثه متوسط مثل نژاد دالمیشن ، بول داگ ، لابرادور و گلدن رتریور و … از سن ۸ تا ۱۲ هفتگی به سه وعده غذا و از سن 16 هفتگی تا ۶ ماهگی به 2 وعده غذا نیاز دارند. توله های نژاد متوسط بین ۱۲ تا ۱۶ هفتگی می تواند خوردن غذای سگ بالغ را شروع کنند.

مقدار غذای توله سگ نژاد بزرگ

توله سگ های نژاد بزرگ مثل گرت دین،افغان،رتوایلر و … در 8 هفتگی به 3 وعده غذا نیاز دارند. آنها از ۱۲ هفتگی تا 6 ماهگی فقط دو وعده غذا می‌خورند. توله های سن ۱ تا ۲ سالگی که به بلوغ می رسند ، باید استفاده از غذای بالغ را آغاز کنند. تمامی توله سگ ها از ابتدای زندگی تا ۴۵ روزگی یعنی تا زمان درآمدن دندان ها فقط و فقط از شیر تغذیه می‌کنند. (۵ یا ۶ بار در روز به حجم ۳۰ تا ۶۰ میلی لیتر) . از ۴۵ روزگی تا ۳ ماهگی ابتدا غذاهای کمکی و سپس غذاهای ساده مثل مرغ آب پز و برنج خیلی نرم غذای مناسبی برای آنها به حساب می‌آید. (3 وعده بین ۷۰ تا ۱۲۵ گرم در روز) .بعد از گذشت یک سال از عمر سگ او می‌تواند غذای سگ بالغ را مصرف کند. (2 بار در روز بین ۱۳۰ تا ۱۹۰ گرم با توجه به وزن سگ)

 

غذای توله سگ امپریال

مقدار غذای سگ خانگی

با توجه به وزن او باید کالری مصرفی را محاسبه نمایید. غذایی که برای او تهیه میکنید باید 30 درصد پروتئین ، 45 درصد کربوهیدرات پیچیده و 25 درصد چربی مفید داشته باشد. برای مثال یک سگ که 2.5 کیلو وزن در روز به 185 تا 235 کالری نیاز دازد. سگی که 10 کیلو وزن دارد به 515 تا 650 کالری در روز نیاز دارد. سگی که 40 کیلو وزن دارد به 1450 تا 1870 کالری در روز احتیاج دارد.

مقدار غذای سگ بیمار

اگر سگ شما بیماری خاصی دارد یا به طور کلی بیمار شده است باید حتما به دامپزشک مطمئنی مراجعه کنید. تا از دستورهای غذایی و پرهیز غذایی او باخبر شوید. نوع و مقدار غذای حیوان بیمار تفاوت‌های زیادی با یک سگ سالم دارد.

مقدار غذای سگ باردار

اگر سگ شما باردار شده است باید ابتدا این موضوع را با دامپزشک در میان بگذارید. نوع و حجم غذای سگ باردار تاثیر زیادی روی سلامتی خودش و توله هایش دارد. چنانچه غذای مناسبی برایش تهیه نکنید ممکن است باعث مرگ حیوان شوید. برای مثال افزودن مکمل های مخصوص سگ باردار با آب تازه می تواند تاثیر چشمگیری در افزایش شیر سگ داشته باشد. عصاره مرغ یکی دیگر از مواد غذایی مفید برای سگ های باردار به حساب می آید. سگ های باردار به چهار وعده غذا در روز نیاز دارند. تعداد این وعده ها با توجه به نیازهای سگ ممکن است افزایش یابد.

مقدار غذای سگ چاق

چنانچه سگ شما دچار اضافه وزن شده و به یک پشمالوی تپلی تبدیل شده باید در مراقبت از غذای او کوشا باشید ،همچنین از دادن میان وعده هایی مثل بیسکویت به او خودداری کنید. کرفس ، هویج و فلفل دلمه ای میان وعده های مفیدی برای کاهش وزن سگ ها هستند. بهتر است هر هفته یا هر دو هفته وزن سگ خود را یادداشت کنید. اگر بتوانید با کم کردن غذا های مضر وزن سگ را پایین بیاورید خیلی بهتر است. اما در غیر این صورت قرص های لاغری مخصوص سگ نیز می تواند به شما کمک کند. قبل از استفاده از این قرص‌ها حتماً از دامپزشک خود اجازه بگیرید. مراقب باشید در روند کاهش وزن سگ خود سبب بیماری او نشوید. دادن غذای خیلی کم به سگ می تواند منجر به بیماری های بسیاری در او شود. برای کاهش وزن سگ می توانید ساعت پیاده روی او را افزایش دهید.

 

نحوه تشخیص چاق یا لاغر بودن سگ

ممکن است این سوال ذهن شما را درگیر کرده باشد. اگر ستون مهره ها و دنده های یک سگ از فاصله دور قابل دیدن باشد این سگ بسیار لاغر است. این نشانه خوبی نیست ، لاغری بیش از حد سگ مساوی است با پوکی استخوان و انواع بیماری های دیگر. سگ های لاغر اگر باردار شوند مشکلات فراوانی خواهند داشت و همچنین ممکن است حتی زنده نمانند. اگر هنگامی که به ستون مهره های سگ خود دست می کشید آنها قابل لمس هستند سگ شما کاملاً سالم است و هیچ جای نگرانی نیست.عضلات شکم و سینه یک سگ متعادل از پهلو به طور کامل از هم جدا هستند. اگر سینه و شکم سگ شما از پهلو جدا به نظر نمی رسد سگ شما در دسته سگ های چاق قرار دارد. فراموش نکنید همانطور که لاغری بیش از حد در سگ ها نشانه خوبی نیست چاقی بیش از حد هم عامل بیماری های مختلفی مثل آرتروز مفاصل و دیابت است. دست و پای سگ های چاق ممکن است هنگام بازی زودتر از دیگر سگ ها بشکند.

 

غذاهای مفید برای سگ

 

غذاهای مفید برای سگ حامله

اگر غذاهای مفید و مناسبی برای سگ باردار خود تهیه نکنید سلامت او و توله ها را به خطر می اندازید! سگ های باردار باید از ویتامین های مخصوص استفاده کنند. عصاره قلم گاو و عصاره مرغ کمک بسزایی به سلامت سگ باردار شما خواهد کرد. برای مثال تخم‌مرغ آب‌پز می‌تواند پروتئین قابل توجهی به سگ باردار برساند. ماهی سالمون، ماست پروبیوتیک، مرغ آب پز، بوقلمون ،هویج و سبزیجات سبزرنگ از دیگر غذاهای مفید برای سگ های باردار است. همواره آب تمیز و تازه در اختیار سگ باردار خود قرار دهید تا بدن او دهیدراته نشود.

غذای مفید برای رفع اسهال سگ

اگر سگ شما دچار اسهال شد، برنج پخته خیلی نرم را همراه با مرغ آب پز بدون پوست و استخوان به او بدهید. آب مرغ بی نمک و ماست از دیگر غذاهای مفید برای سگ هایی است که به اسهال مبتلا شدند. اگر اسهال سگ شما از یک روز بیشتر طول کشید او را نزد دامپزشک ببرید.

 

خواص انواع گوشت و مرغ برای سگ

گوشت بره برای سگ ها یکی از مفید ترین غذاها به حساب می‌آید.گوشت بره مقادیر قابل توجهی پروتئین دارد و حتی برای سگ‌هایی با معده حساس نیز قابل هضم است.

گوشت بوقلمون دارای پروتئین ریبوفلاوین و فسفر بالایی است و چنانچه به صورت ساده پخته شود هیچ ضرری برای سگ ها ندارد. گوشت بوقلمون را باید بدون هیچ پوست و استخوانی به سگ خود بدهید.

میگوی خام برای سگ ها بسیار خطرناک است اما اگر آن را کامل طبخ نمایید هیچ ضرری برای آنها نخواهد داشت.

خرچنگ ،میگو و لابستر اگر به مقدار کم به سگ ها داده شود کاملاً مفید است.

گوشت کانگورو یکی از بهترین غذاها برای سگ ها به شمار می‌رود زیرا کمتر از ٢ درصد چربی دارد و منبع پروتئین، روی، تیامین، آهن و ویتامین b۶ و b۱۲ است .یکی دیگر از نکات جالب درباره گوشت کانگورو این است که درصد کمی از سگ ها به آن حساسیت دارند و با معده اکثر سگ ها سازگار است . گوشت کانگورو شباهت زیادی به گوشت خرگوش وحشی دارد، که کم چرب است و مواد مغذی بسیاری دارد.

گوشت گوساله از منابع پروتئین برای سگ ها است. گوشت گوساله برای اکثر سگ ها به جز آنهایی که حساسیت دارند بسیار مفید و مغزی است.

گوشت مرغ اگر بدون پیاز و هیچگونه ادویه ای پخته شود یک وعده غذای بسیار مفید برای سگ ها می باشد. سینه مرغ بدون پوست و استخوان سبب تقویت سیستم ایمنی سگ ها می شود.اگر از گوشت مرغ در غذای سگ خود استفاده می کنید مطمئن شوید آن را به طور کامل پخته اید. زیرا مرغ خام ممکن است باکتری سالمونلا داشته باشد!

 

غذای خشک امپریال

بهیچ عنوان از پای مرغ بعنوان غذای سگ استفاده نکنید

این اشتباه بسیار رایج باعث شده سگ های زیادی آسیب های جبران ناپذیری ببینند. هرگز از پای مرغ برای سگ استفاده نکنید چون این مواد هم برای سگ ارزش غذایی ندارند و هم میتوانند آسیب های خطرناکی به اونها  وارد کنند.

بنظر شما ماهی برای سگ ها مفید است ؟

ماهی ،یکی دیگر از غذاهای مفید برای سگ ها است به شرطی که به خوبی آب پز شود. و هیچ گونه استخوان و تیغی نداشته باشد . بهترین ماهی برای سگ ها ماهی سالمون، ماهی سفید و ماهی کاد می باشد. نه تنها گوشت ماهی فواید بسیاری برای سگ ها دارد بلکه روغن ماهی هم برای آنها بسیار مفید است. روغن ماهی امگا ۳ دارد و ضد التهاب و سوزش است و همچنین سبب از بین رفتن شوره ها می شود. خوردن روغن ماهی بیش از حد برای سگ ها باعث می شود آنها هنگام جراحت خون بیشتری از دست بدهند.

 

توصیه اصلی دامپزشک ها به انتخاب غذای خشک سگ!

غذاهای تجاری اگر با دقت و از برندهای معتبر انتخاب بشوند و مواد اولیه بکار رفته در آنها ها کیفیت مناسب رو داشته باشد، نسبت به غذاهای خانگی مزیت های بسیار زیادی دارند بطور مثال:

 

·        طبق نیازهای سگ و طبق فرموالسیون صحیح و اصولی درست شدند

·        این اطمینان وجود دارد که هیچ ماده غذایی کمتر یا بیشتر از میزان مورد نیاز به بدن سگ نمیرسد.

·        کاملا ایمن و بهداشتی هستند و مشکلی برای حیوان به وجود نمیاورند

·        این امکان وجود داره که با توجه به شرایط خاص سگ (بیماری ها، حساسیت ها و ... ) غذای مناسب رو انتخاب کنید.

 

 

غذای خشک سگ چیست ؟

این غذاها در ظاهر خیلی بسیار شبیه بیسکویت های قهوه ای رنگ و ریز هستن که در اصل ترکیبی از مواد غذایی مخلوط شده و خشک شده هستند و بصورت تقریبی بین 6 تا 10 درصد رطوبت دارند.

غذای خشک امپریال

طرز تهیه غذای خشک برای سگ

هرکدام از کمپانی های تولیدکننده غذای خشک سگ فرمول های خاص خودشان برای تهیه این غذاها را دارند:

·        در ابتدا مواد تشکیل دهنده غذا با نسبت های مشخص شده طبق فرمول با هم مخلوط میشوند

·        سپس خمیر به دست اومده تبدیل به سطح یکدست میشود

·        پس از آن در فرهای مخصوصی این خمیر پخته میشود

·        در انتها به قطعات کوچک تر تبدیل میشوند و بعد از اون اقدام به خشک کردن میکنند

 

مزایای استفاده از غذای خشک سگ در منزل

1.     به منظور خوردن غذای خشک، سگ باید دانه های غذا رو بجود . جویدن این دانه ها برای سگ چند فایده داره:

2.     بحث تمیزی دندانها که خود باعث جلوگیری از جرم دندانی میشود .

3.     تمیز بودن دندان سگ منجر به خوش بو شدن نفس میشود 

4.     سگ ها عاشق جویدن هستن. با جویدن دانه های غذا خشک، غریزه جویدن آنها هم ارضا میشود.

5.     این غذاها فاسد نمیشوند و بهمین دلیل نیازی به نگهداری آنها در یخچال نگهداری نیست.

 

غذای خشک سگ امپریال | خوشمزه و کامل ! 

برخالف تصوری که وجود دارد ، غذاهای خشک سگ علاوه بر داشتن انواع ویتامین ها و ریزمغذی ها و سایر مواد غذایی، میتوانند بسیار خوش خوراک باشند. 

 امپریال تولید کننده غذای حیوانات خانگی با داشتن فرمول و جیره بسیار فوق العاده بهترین انتخاب برای سگ شماست !

 

کلمات کلیدی : غذای خشک ، غذای خشک سگ ، غذای خشک گربه ، غذای حیوانات خانگی ، پت شاپ ، غذای گربه ، غذای سگ

صفحه مناسب چاپ
دیدگاه کاربران در مورد این مقاله
برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید
مقالات مشابه