راهنمای غذای گربه
0 - 0
18 اردیبهشت 99     451 بازدید
راهنمای غذای گربه

غذای گربه، راهنمای کامل و جامع

در میان حیوانات خانگی گربه ها همیشه طرفداران خودشان را دارند و خیلی ها علاقه مند هستند نگهداری یک گربه را به عهده بگیرند. اما یکی از اولین موارد که درباره نگهداری گربه ها باید بدانید راهنمای غذای گربه و اشتباهات شایعی است که افراد در مورد رژیم غذای گربه ها دارند و همچنین در انتخاب خوراکی گربه ها باید توجه و دقت خاصی انجام داد و احتیاط کرد . غذاهای آماده بیرون نیز دارای موارد مختلف است برای مثال می توان گفت برخی از این مواد انواع املاح و ویتامین ها را در خود دارا می باشد در ادامه با امپریال همراه باشید تا در این مورد بیشتر برای شما بیشتر در مورد تغذیه حیوانات بگوییم و بیشتر با نوع و اهمیت تغذیه گربه ها آشنا شوید.

 

اهمیت غذای گربه

گربه ها حیواناتی گوشتخوار هستند به این معنا که رژیم غذایی آنها باید بیشتر شامل گوشت و پروتئین باشد. صاحبان گربه خانگی باید بدانند که گربه ها انعطاف پذیری تغذیه ای کمی دارند و اگر انواع خوراکیها را به خورد گربه خود بدهند سلامت آنها را به خطر می اندازند. بر طبق نظر دامپزشکان خوراندن غذای سگ در دراز مدت به گربه می تواند منجر به خطر مرگ شود چرا که خوراک سگها حاوی مقادیر بیشتری کربوهیدرات است و گربه ها نمی توانند کربوهیدرات را به خوبی هضم کنند. آنها به نسبت سگها ، به غذا ، پروتئين و انرژي بيشتري (نسبت به وزنشان) نياز دارند اما بدلیل آنکه ساعات زيادي از روز را به استراحت و خواب مي‌پردازند بهمین دلیل در معرض بزرگ شدن و چاق شدن قرار دارند ، عدم توجه و دقت كافي به عدم تعادل جيره غذايي آنها ، ممکن است منجر به چاقی و تنبلی شود.

غذای گربه

 

به طور کلی رژیم غذایی مناسب برای گربه باید شامل مواد زیر باشه:

 • پروتئین انواع گوشت قرمز، مرغ، ماهی یا سایر منابع گوشتی
 • اسید آمینوی بسیار ضروری و مفیده به نام تائورین .
 • برخی ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنزیم‌ها و اسیدهای چرب
 • آب

گربه‌ها «نیاز» به کربوهیدرات ندارند؛ با این حال در بسیاری از انواع غذای گربه از موادی مثل سیب زمینی، گندم و برنج به عنوان سیرکننده استفاده میشود که اگه به مقدار زیاد نباشند برای گربه مشکلی بوجود نمیاد.

مواد غذایی خطرناک و مضر؛ چه غذایی برای گربه بد است؟

طبق توصیه دامپزشکان همیشه به گربه‌ غذای تجاری گربه بدید تا از این بابت خیال اسوده ای داشته باشید. اما چنانچه دوست دارید غذاهای خانگی هم بدید باید مراقب مواد غذایی خطرناک و سمی برای گربه‌ باشید. برخی از این مواد عبارتند از:

 • پیاز و سیر
 • تخم مرغ خام، گوشت خام و استخوان
 • شکلات و نوشیدنی‌های کافئین‌دار
 • الکل و خمیر
 • شیر
 • انگور و کشمش

 

نقش پروتئین در غذای گربه

در غذای گربه پروتئین های حیوانی به سبب تامین آمینواسیدهای بیشتر بخصوص آمینواسیدهای ضروری از نظر بیولوژیکی ارزش بالاتری نسبت به پروتئین های گیاهی مانند کنجاله سویا و گلوتن ذرت دارند. تورین به عنوان یک آمینواسید ضروری که در بافت های حیوانی موجود است،  نقش به سزایی در عملکرد طبیعی قلبی عروقی، تولید مثل و بینایی گربه ها دارد. از سوی دیگر وجود آمینو اسید دیگری به نام آرژنین در غذای روزانه گربه سم زدایی از تولیدات دفعی نیتروژن دار را بهبود می بخشد.

 

نقش ویتامین ها و مواد معدنی در غذای گربه

سازوکار جذب ویتامین در گربه ها متفاوت است، به این صورت که برخی از ویتامین ها را باید از طریق تغذیه دریافت کنند و برخی دیگر را بدن گربه قادر به ساخت آن می باشد. جذب ویتامین های محلول در چربی همانطور که پیشتر گفته شد با وجود چربی در تغذیه گربه بهبود می یابد. گربه ها قادر به تبدیل بتاکاروتن موجود در سبزی ها به ویتامین A نیستند به همین دلیل به ویتامین A از پیش ساخته شده که در بافت های حیوانی وجود دارد احتیاج خواهند داشت. تغذیه گربه باید سرشار از تیامین نیاسین باشد اما به ویتامین C احتیاجی ندارند چون قادر به ساخت آن هستند. نکته دیگر اینکه گربه ها نمی توانند پیش ساز ویتامین D در برابر نور آفتاب به ویتامین D فعال تبدیل کنند و باید در جیره غذایی خود آن را دریافت کنند. کلسیم و فسفر از مهم ترین عناصر معدنی در تغذیه گربه ها هستند که نداشتن تناسب و یا افزایش نادرست آنها به سلامتی گربه آسیب وارد می کند.

 

غذای خشک گربه

 

تفاوت تغذیه گربه در مراحل مختلف زندگی

غذای گربه در سنین و مراحل مختلف زندگی تفاوت های عمده ای با هم دارد که شامل نوع غذا اعم از تر یا خشک، میزان غذای مصرفی در روز و همچنین تعداد وعده های غذای در طول روز خواهد بود.

 

غذای بچه گربه تا 1 ماهگی

گربه ها تا 1 ماهگی باید تنها از شیر مادر یا شیرخشک مخصوص بچه گربه ها تغذیه داشته باشند.

 

غذای گربه بین 1 تا 2 ماهگی

شیرخشک گربه به همراه غذای خشک بچه گربه به گربه داده می شود البته توجه داشته باشید که در طی چند هفته باید به صورت تدریجی با کاهش شیر و افزایش غذای خشک بچه گربه را به غذای خشک عادت دهید.

 

غذای خشک بچه گربه

 

غذای گربه 2 ماهه

در این زمان بچه گربه برای خوردن غذای خشک آماده است اما همچنان تفاوت های در تغذیه گربه دوماهه با گربه بالغ وجود دارد. چرا که بچه گربه در سن رشد بوده و نیازهای تغذیه ای متفاوتی دارد. بهترین عادت غذایی برای بچه گربه تا یک سالگی خوردن ترکیبی از غذای خشک مخصوص بچه گربه و پوچ و کنسرو است.

 

غذای گربه بالغ

گربه ها بعد از 12 ماهگی آمادگی تغذیه با غذاهای مخصوص گربه بالغ را خواهند داشت.

 

میزان غذای گربه در روز

زمان تغذیه گربه، تعداد و اندازه وعده ها و میان وعده ها نیز نقش مهمی در تغذیه گربه دارند. کم یا زیاد بودن تعداد وعده ها یا میزان آنها ممکن است به سلامتی گربه آسیب وارد کند. میزان غذای گربه به عوامل مختلفی بستگی دارد، به طور مثال گربه بیشتر در داخل خانه است یا بیرون، فاقد تخمدان و عقیم بودن گربه و سن و وزن گربه. 

در مورد وعده های غذایی گربه ها باید گفت برای بچه گربه ها تا 1 ماهگی حدود 10 وعده غذایی دارند یعنی هر دو ساعت باید شیر بخورند. بعد از یک ماهگی تعدا وعده ها رو به تدریج به 5 وعده برسانید. در انتهای 2 ماهگی بچه گربه با 4 وعده روزانه شروع کنید و تا 6 ماهگی تعداد وعده های غذایی به 3 وعده در روز می رسد. از شش ماهگی با کم کم گربه شروع به بالغ شدن می کند و 2 وعده غذایی برایش کافیست.

 

غذای گربه با طعم مرغ مخصوص گربه های بالغ


این محصول یک غذای کامل برای گربه بالغ می باشد و در کنار آن نیازی به غذای دیگری نیست .این غذا بر اساس نیاز بدنی گربه های بالغ فرموله شده و حدود 25ماده غذایی در تولید آن استفاده میشود . تنوع مواد اولیه پروتئینی (گوشت مرغ تازه ، پودر تخم مرغ )بطور کامل نیازهای بدنی گربه بالغ را تامین کرده و مکملهای موجود در غذا علاوه بر تامین ویتامینها و مواد معدنی لازم از بروز کمبودهای غذایی در گربه جلوگیری خواهد کرد .با توجه به مشکل پسندی گربه ها در غذا خوردن تنوع مواد اولیه پروتئینی راه حل مناسبی برای راضی کردن این حیوان به خوردن غذای خشک است. این غذای خوشمزه حاوی روغن ماهی و طیور است که سرشار از امگا ۳و امگا 6و اسیدهای چرب است . ترکیب زینک و بیوتین و اسیدهای چری باعث شفافیت و سلامت پوست و موی گربه میشود . این غذا بدون استفاده از افزودنی های مصنوعی مثل رنگها ، عطر ها و یا مواد نگهدارنده صنعتی تهیه شده است .

روش استفاده:
طبق جدول زیر مقدار غذا را بر حسب وزن گربه بالغ استفاده نمایید.
مقدار مصرف روزانه

 

وزن گربه بالغ کم تحرک فعالیت نرمال
2.5 کیلوگرم 34 گرم 44 گرم
3 کیلوگرم 38 گرم 50 گرم
4 کیلوگرم 47 گرم 60 گرم
5 کیلوگرم 53 گرم 70 گرم
6 کیلوگرم 62 گرم 80 گرم


آنالیز شیمیایی:

 

انرژی کیلوکالری در کیلوگرم پروتئین حداقل درصد چربی حداقل درصد فیبر حداقل درصد کلسیم حداقل درصد فسفر حداقل درصد رطوبت حداکثر درصد
8 1 0.95 4.2 15 28 3470


مورد استفاده : گربه بالغ انواع نژادها
 

غذای خشک گربه

غذای خشک گربه ها غذاهای آماده تجاری هستن که توسط شرکت ها و کارخانه های غذا سازی حیوانات، تهیه، تولید و در بسته بندی های مدت دار به بازار عرضه میشود. این غذا ها حاوی 6 تا 10درصد رطوبت هستند.


طرز تهیه غذای خشک گربه

هر غذای خشکی بر پایه دستور غذایی مخصوصی تهیه میشود که فرمولاسیون آن توسط شرکت سازنده درست میشود. سپس شرکت سازنده دستور تهیه آن غذا را به کارخانه میدهد و غذا در انجا مخلوط، پخته و بسته بندی میشودمواد تشکیل دهنده شامل منابع پروتئینی مانند گوشت گاو، مرغ و تخم مرغ به همراه غلات، دانه ها ، ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند. این مواد با هم مخلوط شده، خرد و ساییده میشود تا به حالت خمیری دربیاید و سپس پخته میشود.

 

غذای خشک گربه امپریال !

امپریال در راستای اهداف خود اقدام به تولید و فروش غذای خشک گربه در 2نوع بچه گربه و گربه بالغ نموده است که میتوان به جیره فوق العاده و ترکیبات منحصربفرد (طرز تهیه غذای خشک گربه) آن اشاره نمود که در ادامه به بخشی از خاصیت های این جیره (غذای گربه) اشاره مینماییم :

 • دارای حداقل 25 ماده اولیه مغذی و مقوی
 • حاوی گوشت سینه مرغ آب پز و تخم مرغ کامل
 • سلامت پوست و مو بدلیل وجود وجود مواد مینراله،ویتامینه و اسیدهای چرب ضروری
 • قابلیت هضم بالا و آسان مناسب دستگاه گوارش حیوان
 • حاوی فیبر کم و درصد چربی مناسب
 • جلوگیری کننده از توپهای مویی Hair Ball
 • دارای دانه بندی ترد و خوشمزه
 • حاوی عصاره گیاهان دارویی و نگهدارنده طبیعی

 

کلمات کلیدی : غذای خشک ، غذای خشک سگ ، غذای خشک گربه ، غذای حیوانات خانگی ، پت شاپ ، غذای گربه ، غذای سگ

صفحه مناسب چاپ
دیدگاه کاربران در مورد این مقاله
برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید
مقالات مشابه