معرفی نژاد سگ آیردل تریر
0 - 0
15 اردیبهشت 99     324 بازدید
معرفی نژاد سگ آیردل تریر

آیردل تریر از انواع تریرهای بزرگ می باشد ، از ویژگی های این نژاد میتوان به موهای زبر سیمی ، سر بلند صاف و سینه فراخ اشاره کرد. موهای این نژاد در مقابل رطوبت مقاوم است اما نیاز به آراستن دارد. یکی دیگر از ویژگی های این نژاد دست و پاهایی بلند وصاف است. آیردل دم خود را به حالت ایستاده نگاه میدارد. موهای بیشتر قسمت های بدن سگ به رنگ قهوه ای می باشد. گاهی اوقات رنگ قهوه ای تا بالای شانه این حیوان ادامه دارد ، او همچنین با کودکان مهربان است. آیردل تریر به احترام و محبت نیاز دارد. شجاع و مدافع است و با غریبه ها خو نمیگیرد. سگی باهوش، پر جنب و جوش و با وفا است و می تواند بصورت حرفه ای آموزش ببیند. توله های این نژاد علاقه زیادی به بازی و جست و خیز دارند. آیردل تریر می تواند به سادگی بیاموزد و به سرعت به آنچه از او درخواست می شود عکس العمل نشان می دهد. آیردل تریر عاشق مسابقه است و معمولاً با حیوانات دیگر سازگار است ولی بعضی وقتها نسبت به سگهای دیگر حالت تهاجمی دارد. 

 

مشخصات کلی نژاد آیردل تریر | Airedale Terrier

دسته بندی نژاد: سگ  تریر
قد: ۵۶ تا ۶۱ سانتی متر

وزن: ۲۰ تا ۳۲ کیلو گرم
طول عمر: ۱۰ تا ۱۳ سال

 

ویژگی های آیردل تریر | Airedale Terrier

یکی از مهم ترین عادت های سگ آیردل تریر حفرگودال و همچنین تعقیب حیوانات کوچک و پارس کردن است.

 • سگ خرمایی تریر نیاز به ورزش روزانه دارد. به طور کلی، او فعال و پر از انرژی در طول زندگی اش است. او برای زندگی آپارتمانی مناسب نیست و نیاز به یک خانه با یک حیاط بزرگ محصور شده دارد .
 • یکی از عادت های مورد علاقه آیردل تریر جویدن است. او هر چیزی را می جود و زمانی که شما در خانه نیستید باید او را در یک جعبه و یا لانه امن با اسباب بازی های محکم قرار دهید.
 •  سگ خرمایی یک سگ مستقل است، او لذت می برد که یک عضو از یک خانواده باشد. او زمانی که در داخل خانه کنار صاحبان خود است بسیار خوشحال است، ولی به معنی این نیست ایردل تریر نیاز به حیاط خلوت ندارد .
 • آیردل تریر رفتار بسیار خوبی با کودکان دارند و برای نگهداری بچه ها قابل اعتماد است. با این حال، کودکان و سگ هرگز نباید بدون نظارت رها شوند.
 • ایردل تریر نیاز به نظافت روزانه دارد، بنابراین باید آرایشگری حرفه ای یاد بگیرید.

 

تاریخچه نژاد آیردل تریر | Airedale Terrier

آیردل تریر، صد سال قبل در کشور یورک شناخته شد. منشا این نژاد از تریر باستانی است. اسم آیردل تریر از نام دره ای در انگلستان گرفته شده. ذاتا شکارچی درون آب می باشد. بعد ها جفتگیری با اترهاند (Otter Hound) او را تبدیل به شناگر ماهرتری کرد .

 

وزن و اندازه نژاد آیردل تریر | Airedale Terrier

وزن در نرها: (۲۳-۲۹) کیلو گرم، در ماده ها: (۱۸-۲۰) کیلوگرم.

قد در نرها: (۵۶-۶۱) سانتی متر، در ماده ها: (۵۶-۵۸) سانتی متر.

 

ویژگی های رفتاری نژاد آیردل تریر | Airedale Terrier

آیردل تریر یک سگ سخت کوش، مستقل، پر انرژی و با استقامت بدنی بالا است. او علاقه زیادی به کندن گودال، تعقیب و پارس کردن دارد که تمام این رفتارها در این نژاد ذاتی است این صفات می تواند برای صاحبانی که این نژاد را خوب نمی شناسند خسته کننده باشد .سگ خرمایی نژاد پر جنب و جوشی است واو نیاز به فعالیت زیاد دارد. او را به مدت طولانی تنها نگذارید، زیرا به احتمال زیاد تبدیل به سگ بی حوصله ای می شود، که امکان دارد رفتارهای مخربی انجام دهد. در هنگام آموزش باید حواستان به سرگرمی باشد و از انجام تمرینات تکراری پرهیز کنید. دیده بان قابل اعتمادی است و با افتخار از خانواده اش محافظت می کند او می تواند یک نگهبان قوی باشد، اما رفتار دوستانه ایی با خانواده و دوستان خود دارد .مانند همه سگ ها، آیردل تریر باید از تولگی اجتماعی شود.

نژاد آردل تریر

مشکلات و سلامتی نژاد آیردل تریر | Airedale Terrier

آیردل تریر به طور کلی سالم است، اما مانند همه نژاد ها، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری ها هستند همه آیردل تریرها ممکن است به یک یا همه این بیماری ها مبتلا شوند، اما این مهم است که بیماری ها را بشناسید.

دیسپلازی مفصل ران: این یک بیماری ارثی است که در آن اتصال استخوان ران را به مفصل ران متناسب نیست به صورت چسبیده است در بعضی از سگ ها بصورت درد پا در یک یا هر دو پای عقب مشاهده می شود، اما برخی دیگر علائم ظاهری ندارند ، یکی از بهترین روشها برای این موضوع غربالگری اشعه ایکس است. سگ با دیسپلازی مفصل ران را نباید پرورش داد. بنابراین اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، حتما از عدم این مشکل در مادر توله سگ، مطمئن شوید.

 • آلرژی: آلرژی یک بیماری شایع در سگ ها است و آیرد ل از این قاعده مستثنی نیست. سه نوع آلرژی وجود دارد: آلرژی غذایی، که با از بین بردن برخی مواد غذایی خاص از رژیم غذایی سگ مشکل حل میشود؛ آلرژی تماس، که توسط یک واکنش به یک ماده موضعی مانند ملافه، پودر کک، شامپو سگ و دیگر مواد شیمیایی ایجاد می شود؛ و آلرژی استنشاقی، که توسط آلرژن های هوا مانند گرد و غبار و کپک ایجاد می شود. درمان نیز بستگی به علت مشکل دارد که شامل محدودیت های رژیم غذایی، داروها و تغییرات محیطی.
 • کم کاری تیروئید: این یک اختلال غده تیروئید است. که باعث صرع، آلوپسی (ریزش مو)، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون، پوستی و دیگر بیماری های پوستی می شود. با دارو و رژیم غذایی درمان می شود.
 • پیشرو شبکیه آتروفی(PRA): این بیماری از خانواده بیماری های چشم است که باعث تخریب تدریجی شبکیه چشم می شود. در اوایل بیماری، سگ دچار شب کوری می شود. با پیشرفت بیماری درطول روز هم کور می شوند .
 • Umbilica فتق: اگر فتق کوچک است، می توان آن را بدون درمان رها کرد برخی از سگ مبتلا به فتق کوچک کل زندگی خود را بدون مشکل می گذرانند. فتق بزرگ نیاز به عمل جراحی دارد .
 • بیماری فون ویلبراند است علائمی مانند خونریزی بینی، خونریزی لثه، خونریزی طولانی مدت از عمل جراحی، خونریزی طولانی مدت در طول چرخه حرارتی و یا پس از whelping دارند و گاهی اوقات خون در مدفوع. اگر این اختلال در سه تا پنج سالگی تشخیص داده شود می توان آن را درمان کرد. با این حال، می توان آن را با درمان که شامل سوزاند و یا بخیه زدن جراحات و اجتناب از داروهای خاص است کنترل کرد.
 • خونریزی معده و روده: این اختلال باعث استفراغ و اسهال می شود. علت آن ناشناخته است. اسهال و استفراغ خونریزی نیاز به درمان فوری پزشکی دارد. این اختلال نیز با آنتی بیوتیک و داروهای ضد زخم درمان می شود.
 • سرطان: مانند انسان، سگ ها می توانند سرطان بگیرند. بسیاری از انواع مختلف سرطان وجود دارد و موفقیت درمان را برای هر سگ متفاوت است. برای برخی از انواع سرطان، تومور با جراحی برداشته، برخی دیگر با شیمی درمانی درمان و برخی از آنها هر دو جراحی و دارو باید درمان شوند.

 

مراقبت از نژاد آیردل تریر | Airedale Terrier

سگ خرمایی تریر یک سگ کاری است و دارای انرژی و استقامت زیاد. او نیاز به ورزش منظم حداقل یک پیاده روی در روز دارد. سگ خرمایی علاقه زیادی به بازی و شنا دارد. او یک همراه خوب برای آهسته دویدن است .آموزش و اجتماعی شدن (فرایندی که در آن توله سگ یا سگ بزرگسال یاد می گیرند که چگونه رفتار دوستانه داشته باشد و با سایر حیوانات و مردم سازگار باشند). به طور کلی، آیردل ها آموزش را به خوبی فرا میگیرند و به خاطر میسپارند. تشویق بهترین راه برای آموزش سگ است. 

 

تغذیه نژاد آیردل تریر | Airedale Terrier

توصیه می شود روزانه: ۱.۵ تا ۲.۵ پیمانه از مواد غذایی خشک با کیفیت بالا در روز، بصورت دو وعده غذایی به او داده شود.

توجه: مقدار غذای سگ بالغ خود بستگی به اندازه، سن، جثه، سوخت و ساز بدن و سطح فعالیت او دارد. اگر شما مطمئن نیستید که آیا او اضافه وزن دارد، برایش تست چشم و آزمون دست را انجام دهید. نخست، نگاه کردن به او. شما باید قادر به دیدن کمر باشد. سپس دست خود را در پشت او وشصت خود را در امتداد ستون فقرات قرار دهید، با انگشتان رو به پایین، لمس کنید شما باید قادر به احساس دنده های او بدون نیاز به فشار زیاد باشید.

  

میزان سازگاری نژاد آیردل تریر |Airedale Terrier  با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

آیردل یک حیوان خانگی خوب است. در برخی موارد، او حتی محافظ خوبی از کودکان در منزل هستند، اما اندازه بزرگ خود و سطح فعالیت زیاد ممکن است برای بچه هاخطرناک باشد. همیشه ناظر بر هر نوع فعل و انفعالات بین سگ ها و کودکان خردسال خود باشید. آیردل تریر اگر بدرستی آموزش ببیند و اجتماعی شود با سایر حیوانات سازگار است. بخاطر خاصیت شکارچی بودن، به احتمال زیاد به تعقیب حیوانات کوچکتر از خود می پردازد، از جمله گربه، خرگوش، جوندگان و همستر .

 

محل نگهداری نژاد آیردل تریر | Airedale Terrier

آیردل تریر بسیار فعال است و حداقل به یک حیاط متوسط برای زندگی و فعالیت های روزانه نیاز دارند. این نژاد برای انجام کارهای سخت پرورش یافته و به فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد آنها عاشق بازی با توپ، شنا، آوردن وسایل و دویدن پشت دوچرخه می باشند آیردل تریر برای نگهداری در آپارتمان توصیه نمی شود. این نژاد اگر به اندازه کافی ورزش نکند خیلی زود کسل می شود و به خودش آسیب می زند. البته میزان فعالیت بدنی آنها بعد از دو سالگی خیلی کمتر می شود.

 

 

کلمات کلیدی : غذای خشک ، غذای خشک سگ ، غذای خشک گربه ، غذای حیوانات خانگی ، پت شاپ ، غذای گربه ، غذای سگ

صفحه مناسب چاپ
دیدگاه کاربران در مورد این مقاله
برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید
مقالات مشابه